Harmonogram, rituály a pravidla

Zajímá Vás, jak vypadá den v Lesní školce Na Svinci? Tak to máte jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku jednoho takového zimního dne. V dnešním článku se dozvíte, jak vypadá náš běžný školkový den, jaká máme pravidla a které rituály děti během dne zažívají.

Usaďte se, uvařte si čaj nebo dobrou kávu a představte si, že jste jedním z našich malých „svineckých skřítků“ :).

 

Od září se díky časovým možnostem, nutnosti denně dojít z místa setkání (na rozcestí pod Svincem) na Chatu Svinec zažil poměrně pevný denní harmonogram a rituály. Jeho dodržování je především na bedrech průvodců, ale i ti jsou kontrolováni – pokud něco vynechají, děti se okamžitě ozvou, že jim rituál chybí.

Ráno začínáme v ranním kruhu písničkou, ve které přivítáme všechny jednotlivě. Děti si ke zpívání vyberou hudební nástroj, na který mají zrovna náladu. Poté si přidáme buď další písničku, básničku, rozcvičku či hru na signály. Následně společně zhodnotíme počasí, a dle něj se rozhodneme co dál. Diskutujeme nad možnostmi cesty směrem k chatě, všichni vyjádří svoje preference, a buď se shodnou nebo hlasujeme a podle výsledku se vydáváme na cestu. Možností jakou cestou se vydat a co při ní podniknout, je totiž několik. V 9 hodin následuje svačina, při které se buď rozhodneme pokračovat dál v cestě, nebo zůstat na místě a věnovat se připravené činnosti či volné hře nebo jiným aktivitám.

Po jedenácté hodině přicházíme do školky, kde v šatně nebo u zbraňového stromu odložíme klacky a ostatní lesní náčiní, které děti běhěm dne potřebovaly. Poté se buď rovnou pustíme do přípravy k obědu nebo stihneme něco vytvořit v zázemí školky (malování, stříhání, šití, atd.).

Příprava nádobí k obědu a samotná komunikace během oběda probíhá v angličtině. Před obědem si zazpíváme a popřejeme dobrou chuť. Od oběda nikdo nevstává a všichni čekáme, až všichni doobědvají.

Po jídle se děti věnují knížkám (překvapivě si tuto aktivitu volí s železnou pravidelností samy), průvodce přípravuje náčiní k mytí nádobí. Děti spolu s průvodcem uklidí nádobí a pak se vrhnou na přípravy ke spaní – každý si chystá své lůžko,  zapálíme svíčku v lucerničce, zatemníme..

Když jsou děti ve svých pelíšcích, přistupujeme k sebereflexi. Každý z nás zhodnotí, co se mu během dne povedlo, co nepovedlo, a jak s tím dále naložíme. Sebereflexe je důležitý rituál, který dětem i průvodcům pomáhá zafixovat, co důležitého se během dopoledne stalo. A také, co si všichni přejí příště vyřešit/udělat jinak (např. řešení různých situací atp.).

Před usnutím čteme pohádku, po které přichází tichá chvilka. Soustředíme se na spaní a snažíme se navzájem nerušit, sladíme nádech a výdech, a za chvíli už všechny děti spokojeně oddychují a jejich tělíčka odpočívají a načerpávají novou dávku energie. Okolo třetí hodiny  vstáváme, svačíme a odcházíme pod Svinec na místo srazu. Tam, kde se potkáme s rodiči.

Tento harmonogram jsme si s dětmi během půl roku vytvořili společnými silami a je pro nás základním vodítkem a jistotou pro fungování dne ve školce. Občas jsou naše rituály narušeny změnou denního programu (např. divadlo, exkurze za něčím zajímavým, lyžáček, návštěva dětí s rodiči).

Tak co, líbilo se Vám s námi ve školce? Chtěli byste takový den s námi zažít doopravdy? Chtěli byste, aby jej zažívaly Vaše děti? Vezměte je sebou a přidejte se k nám. Ještě máme pro několik lesních skřítků místo. 

 

Markéta a Blanka